belka skos pl n

TEATR NIELETNICH UZALEŻNIONYCH

Nasza współpraca z Katolickim Ośrodkiem Wychowania i Terapii Młodzieży w Bielsku-Białej sięga początków działalności stowarzyszenia. Zajęcia teatralne zostały włączone do programu zajęć ukierunkowanych na rozwój zainteresowań podopiecznych Ośrodka i okazały się pomocne w procesie terapii i readaptacji młodych ludzi.

Rozpoczynając program warsztatowy w tym szczególnym miejscu nie myśleliśmy o terapeutycznych funkcjach sztuki, chcieliśmy po prostu zaproponować podopiecznym „Nadziei” udział we wspólnej teatralnej pracy. Pierwsze spektakle, które udało nam się po wielu trudach stworzyć i zaprezentować widzom były dla nas początkiem odkrywania wartości, jakich dotąd w teatrze nie dostrzegaliśmy. Twórczość rozwijana we wspólnocie osób doświadczonych dramatycznymi przeżyciami, pozostających w izolacji ma wyjątkową specyfikę. Jest głęboko naznaczona potrzebą wyrażania trudnych uczuć, lęków, tęsknot. Służy nawiązaniu relacji ze światem, z którym utraciło się więź – rodzinną, społeczną. W tym świecie trzeba się na nowo odnaleźć, a to niezwykle trudne wyzwanie. Teatr pozwala doświadczyć siły sukcesu, akceptacji i radości z osiągniętego celu. Czasem teatralna aktywność po prostu pomaga zapomnieć o problemach, które wydają się nierozwiązywalne, ponad siły. Wypełnia pustkę, powoduje, że myśli i emocje znajdują nowy punkt odniesienia.

W naszych artystycznych przedsięwzięciach sięgaliśmy po rozmaite literackie inspiracje i tematy „z życia wzięte”, o bardzo różnej temperaturze emocjonalnej i skrajnie odmiennych treściach. W spektaklach wykorzystywaliśmy też różne środki ekspresji – odwołując się najczęściej do wizualnego przekazu i ograniczając rolę słowa. Obraz, plastyczna wizja czy działanie ruchowe były zazwyczaj bardzo istotnym dopełnieniem werbalnej narracji. Zwykle udawało nam się też przekonać warsztatowiczów do sięgnięcia po elementy sztuki lalkowej.

Przedstawieniem, które najmocniej zapisało się w biografii artystycznej grupy i było dwukrotnie wznawiane w nowych obsadach pozostaje Sztuka latania (2001-2003). Spektakl zrealizowany na podstawie Mewy Richarda Bacha – to rzecz o samotności i odrzuceniu, o trudnej drodze podążania za ideałami. W widowisku zaistniała figura wielkiego ptaka zbudowanego z odpadów: plastykowych butelek, folii, skrawków materiału.

Spektakle Fundacji Nadzieja – Teatru były wielokrotnie prezentowane publiczności w Bielsku-Białej, a także między innymi w Kielcach (Ogólnopolska Konferencja pod hasłem Zdrowie młodzieży), w Warszawie (Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych), w Łodzi (Biennale Terapia i Teatr) w Katowicach (Dzień Czystego Powietrza) i w Dolnym Kubinie na Słowacji. Grupa wzięła również udział w edukacyjnym programie „na żywo” Telewizji Kraków oraz uczestniczyła w czterostronnej wymianie młodzieży w Grecji (2006).

O efektach naszej pracy warsztatowej tak pisze kierownik Ośrodka „Nadzieja” - Adam Kasprzyk.

Kiedy przypatrywałem się próbom i spektaklom, widziałem, jak młodzież odmieniała się na scenie. Było to dla mnie fascynujące. Potem sam wziąłem udział w warsztatach i poczułem, że na scenie można być kimś innym. Zacząłem się zastanawiać, jak połączyć terapię z pracą teatralną. Stąd moje zainteresowanie psychodramą, którą wprowadzam do metod terapeutycznych w Ośrodku. Poprzez odgrywanie ról dociera się do sedna, do prawdy, której na scenie nie da się ukryć. Doświadczenia młodych ludzi z zajęć teatralnych powracają w terapii indywidualnej. Kiedy rozmawiamy, nasi podopieczni przywołują czasem swoje sceniczne przeżycia. Ktoś, kto zagrał siebie samego z przeszłości – osobę uzależnioną - przeraził się tym, co przeżył na scenie i co zobaczył już z nowej, trzeźwej perspektywy. Ktoś inny, przeciwnie, uświadomił sobie, że wciąż nie potrafi żyć bez ćpania. I to też jest ważny punkt wyjścia do rozmowy, do pracy nad sobą. A jeszcze inne cenne doświadczenie to zagranie zupełnie nowej roli, dotknięcie czegoś, czego w realnym życiu dotąd brakowało. I odkrycie, że dobrze kimś takim być, że warto szukać nowych dróg.

Galeria

Media o nas

Dziendobry.tvn.pl

logo dziendobry tvn1

Pisanenoca.com

pisanie noca

Bielskosmakuje.pl

bielskosmakuje

Nowy teatr w Bielsku-Białej?

Bielsko.biala.pl

logo bbwww 01

Bestwina24.pl

bestwina24 pl

 

Bielsko.info

logo bielsko info

 

Super-nowa.pl

super nowa logo 21426073993

 

Kurier radia BIELSKO

KURIERradiaBIELSKO logo SOLO1

 

Magazyn samorządowy w Bielsku-Białej

magazyn

 

2BStyle.pl

logo

 

 

Wspierają nas

Bio Paluszki

beksin rest bielsko

ladys club bielsko

logo

branka

konstanta

 EY Logo Tagline stacked logo

super nowa

Projekt Teatru